Przejdź do głównej zawartości

Niespodziewany marketing prostego PPK

Kto by się tego spodziewał, polski rząd prawdopodobnie zlecił pisanie pochlebnych komentarzy pod tekstami o PPK:
https://bezprawnik.pl/pracownicze-plany-kapitalowe-marketing-szeptany/

Niech wszyscy rozważający uczestnictwo w PPK wezmą to pod uwagę. Nie dość, że są reklamy w radio (w TV nie wiem, bo nie mam telewizora), nie dość, że płacimy kupę kasy prezesom Borysowi i Marczukowi oraz ich ekipie, to jeszcze prawdopodobnie wzięli agencję, która ma robić nieformalny dobry PR. Chyba nie pro bono?

Przy okazji polecam przeczytać te teksty naganiaczy:
"PPK to program dostosowany indywidualnie"
- takiego! Uczestnicy są grupowani w przedziały wiekowe.

"Nie tylko będziemy odkładać na przyszłość, ale też gospodarka wreszcie zacznie pracować"
- prezes Borys chyba się obrazi za ten komentarz i nie będzie 60gr. Gospodarka przecież już zasuwa!

"zaczynam patrzeć na program jednak jako coś co może być plusem dla pracodawcy"
- o kurcze, gościu jest chyba na kwasie. Nikt mu chyba do tej pory nie zakazywał dania pracownikom podwyżki 2%, ani założenia PPE? Sami zobaczcie jak PPK jest prosty dla pracodawcy:
https://businessinsider.com.pl/firmy/jak-sie-przygotowac-do-ppk-w-8-krokach/9tn5kb9

Proces przygotowania organizacji do obsługi PPK w najprostszym ujęciu powinien uwzględnić 8 poniższych kroków, to jest: 
1. Weryfikacja, od kiedy mamy obowiązek utworzenia PPK – wyznaczone zostały 4 daty dla 4 różnych grup, między innymi według wielkości zatrudnienia. 
2. Sprawdzenie i analiza czy istniejący już i prowadzony program PPE spełnia warunki nietworzenia PPK. Można przeanalizować także, który program – czy PPK czy PPE – jest korzystniejszy dla samej organizacji oraz dla pracowników. 
3. Wybór instytucji finansowej do obsługi i zarządzania PPK. Pracodawca ma obowiązek dokonać wyboru instytucji finansowej w porozumieniu z organizacją związkową lub reprezentacją pracowników. Ustawa określa kryteria wyboru, na których pracodawca powinien się opierać. REKLAMA 
4. Analiza grup pracowników, dla których zachodzi obowiązek utworzenia PPK i ustalenie ewentualnych wysokości składek dodatkowych (dobrowolnych). 
5. Weryfikacja procesów w organizacji i ewentualne wprowadzenie koniecznych zmian, np. stworzenie regulaminu PPK, ustalenie czy zachodzi potrzeba zmiany regulaminu pracy lub regulaminu wynagradzania, opracowanie dokumentów związanych z obliczaniem wpłat, przygotowanie informacji dla pracowników, zaplanowanie cyklu spotkań o PPK. 
6. Zawarcie umowy o zarządzanie PPK. 
7. Zawarcie umowy o prowadzenie PPK. 
8. Zaplanowanie dodatkowych kosztów w przyszłych budżetach.

Dla mnie banał. Mam nadzieję, że żaden pracodawca nie będzie potrzebował szkolenia z PPK, które już są dostępne na rynku.

A jaka jest wisienka na torcie z Bezprawnika? o ta:
Tego typu reklama, powszechnie spotykana na forach internetowych, ale i w komentarzach na rozmaitych portalach, blogach i serwisach, jest oczywiście nielegalna.


eagle_cherry

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy Prezydent podpisze PPK czy skieruje do Trybunału?

A więc stało się - na dzień przed wiemy, że Pan Prezydent Andrzej Duda  podpisze  19 listopada 2018 r. ustawę o Pracowniczych Programach Kapitałowych (dalej: PPK). Do końca mieliśmy nadzieję, że lenistwo autorów tego bloga pozostanie na wysokim poziomie, jednak będziemy musieli pisać te wszystkie przydługie posty i tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest zbędna, a nawet zła. Najpierw przedstawimy tezę i podeprzemy ją argumentami, a potem będziemy oglądać jak ta cała konstrukcja źle działa, a może nawet będziemy świadkami jej upadku. Tymczasem - rzutem na taśmę - piszemy, dlaczego Pan Prezydent, który jest prawnikiem, powinien rozważyć skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, by tam zbadali czy na pewno konstytucyjne jest: 1. że zgodnie z ustawą " Przepisów ustawy nie stosuje się do podmiotu zatrudniającego, który w dniu wejścia w życie ustawy prowadzi PPE (...)"  - art. 133. Czemu niekonstytucyjne? Bo osoby w PPE nie otrzymają dopłaty powitalnej i nie będą otrzy

Zaufanie do PPK

Wpadła mi w ręce pierwsza ankieta dotycząca zaufania do PPK: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/ppk-kto-bedzie-uczestniczyc-w-programie/4yyfv8e Czytamy w artykule, że: "41,5 proc. badanych zadeklarowało wyjście na starcie z pracowniczych planów kapitałowych (PPK) - wynika z sondażu przeprowadzonego w firmach zrzeszonych w Pracodawcach RP. 82 proc. nie chce zwiększać składki ponad wpłatę podstawową, a 77,7 proc. zadeklarowało brak zaufania do tego programu." Prawie 78% nie ufa PPK, ponad 40% deklaruje wyjście od razu. Oj, niedobrze. Jeśli te liczby są miarodajne, to bez automatycznego zapisu partycypacja wyniosłaby jakieś 10%. Nie mogę się doczekać pierwszych twardych danych. pozdrawiam eagle_cherry

Dlaczego PPK nic nie zmieni

Wszyscy ekonomiści zajmujący się systemami emerytalnymi zgadzają się co do pewnej podstawowej rzeczy. Mianowicie, że zawsze jest tak, że pokolenie aktywne zawodowe musi zmniejszyć swoją konsumpcję i przekazać część wytworzonych dóbr i usług pokoleniu nieaktywnemu zawodowo. Szeroko pojęte systemy emerytalne mogą opierać się na innych mechanizmach podziału przekierowania dóbr i usług, ale bez pokolenia pracującego nie pojawiłyby się odpowiadające sobie dwa strumienie 1. dóbr i usług, które zostały wyprodukowane - strona podażowa, 2. środków pieniężnych, które otrzymuje się w wyniku sprzedaży tychże dóbr i usług - strona popytowa. Przekazanie pieniędzy emerytom - niezależnie od sposobu - pozwala im wybrać sobie te dobra, które im najbardziej odpowiadają. Zmieniają w ten sposób strukturę podaży, która byłaby inna gdyby wyboru dokonywali pracujący. Wydaje się, że powyższe jest bezsprzeczne. Niegdyś przekierowanie dóbr i usług następowało w obrębie rodziny. Staruszkowie byli więc odbiera