Przejdź do głównej zawartości

PiS wspiera przedsiębiorczość

Po reformie emerytalnej z roku 1999 - kiedy utworzono OFE, tak zwani "doradcy finansowi", gdy nie wcisnęli klientowi Skandii lub Aegona (polislokaty), to próbowali przynajmniej przepisać gościa do tego PTE, który dawał jakąś prowizję. Skromną bo skromną, ale lepsze to niż nic, zawsze parę groszy.

I oto historia zatacza koło, mimo że zapewniają nas, że PPK to nie OFE itd., już chodzą słuchy o prowizji za dostarczenie klienta:
"Brokerzy urządzają coś na kształt przetargów. Żądają od 15 do 30 zł „prowizji" za każdego pracownika, potencjalnego uczestnika PPK. Wybór na instytucję zarządzającą oferują temu, kto da więcej"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/PPK-firmy-chca-pobierac-prowizje-za-pracownikow-7641144.html

Jak w firmie jest 30 osób, to wpadnie parę stówek. Ale za zakład pracy z 600 osobami, to już będzie fajna miesięczna pensja. 

Klienci będą przerzucani jak worki z ziemniakami, bez ich wiedzy czy zgody, choć PPK to system DOBROWOLNY. I wkujcie to w końcu. Po prostu taki "doradca PPK" zrobi prezentację zarządowi firmy, może weźmie na dobrą kolację (przy dużym kliencie). A zarząd się zgodzi, bo będzie miał glejt, że to była porada profesjonalnego podmiotu i nikt nie będzie się mógł do nich przyczepić, że źle wybrali PPK człowiekowi, co nie?

Aha, i jeszcze jedno. Z czasem stawki za przerzucenie gościa do nowego PTE rosły, bo PTE brały prowizję też za zarządzanie, a suma wpłat przecież rosła. I tu będzie to samo. Z czasem takie firmy z wieloma pracownikami i ich sumą wpłat będą stawać się łakomym kąskiem. Z tą różnicą, że kiedyś trzeba było przekonać każdego człowieka osobno, a tu wystarczy przekonać prezesa.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy Prezydent podpisze PPK czy skieruje do Trybunału?

A więc stało się - na dzień przed wiemy, że Pan Prezydent Andrzej Duda  podpisze  19 listopada 2018 r. ustawę o Pracowniczych Programach Kapitałowych (dalej: PPK). Do końca mieliśmy nadzieję, że lenistwo autorów tego bloga pozostanie na wysokim poziomie, jednak będziemy musieli pisać te wszystkie przydługie posty i tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest zbędna, a nawet zła. Najpierw przedstawimy tezę i podeprzemy ją argumentami, a potem będziemy oglądać jak ta cała konstrukcja źle działa, a może nawet będziemy świadkami jej upadku. Tymczasem - rzutem na taśmę - piszemy, dlaczego Pan Prezydent, który jest prawnikiem, powinien rozważyć skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, by tam zbadali czy na pewno konstytucyjne jest: 1. że zgodnie z ustawą " Przepisów ustawy nie stosuje się do podmiotu zatrudniającego, który w dniu wejścia w życie ustawy prowadzi PPE (...)"  - art. 133. Czemu niekonstytucyjne? Bo osoby w PPE nie otrzymają dopłaty powitalnej i nie będą otrzy

Zaufanie do PPK

Wpadła mi w ręce pierwsza ankieta dotycząca zaufania do PPK: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/ppk-kto-bedzie-uczestniczyc-w-programie/4yyfv8e Czytamy w artykule, że: "41,5 proc. badanych zadeklarowało wyjście na starcie z pracowniczych planów kapitałowych (PPK) - wynika z sondażu przeprowadzonego w firmach zrzeszonych w Pracodawcach RP. 82 proc. nie chce zwiększać składki ponad wpłatę podstawową, a 77,7 proc. zadeklarowało brak zaufania do tego programu." Prawie 78% nie ufa PPK, ponad 40% deklaruje wyjście od razu. Oj, niedobrze. Jeśli te liczby są miarodajne, to bez automatycznego zapisu partycypacja wyniosłaby jakieś 10%. Nie mogę się doczekać pierwszych twardych danych. pozdrawiam eagle_cherry

Dlaczego PPK nic nie zmieni

Wszyscy ekonomiści zajmujący się systemami emerytalnymi zgadzają się co do pewnej podstawowej rzeczy. Mianowicie, że zawsze jest tak, że pokolenie aktywne zawodowe musi zmniejszyć swoją konsumpcję i przekazać część wytworzonych dóbr i usług pokoleniu nieaktywnemu zawodowo. Szeroko pojęte systemy emerytalne mogą opierać się na innych mechanizmach podziału przekierowania dóbr i usług, ale bez pokolenia pracującego nie pojawiłyby się odpowiadające sobie dwa strumienie 1. dóbr i usług, które zostały wyprodukowane - strona podażowa, 2. środków pieniężnych, które otrzymuje się w wyniku sprzedaży tychże dóbr i usług - strona popytowa. Przekazanie pieniędzy emerytom - niezależnie od sposobu - pozwala im wybrać sobie te dobra, które im najbardziej odpowiadają. Zmieniają w ten sposób strukturę podaży, która byłaby inna gdyby wyboru dokonywali pracujący. Wydaje się, że powyższe jest bezsprzeczne. Niegdyś przekierowanie dóbr i usług następowało w obrębie rodziny. Staruszkowie byli więc odbiera