Przejdź do głównej zawartości

Nagonkę czas zacząć

Zaczęło się! Sami zobaczcie:
"Duże projektu inwestycyjne (...) czekają na środki z PPK" - tak powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.
https://forsal.pl/artykuly/1390967,czerwinska-duze-inwestycje-i-spolki-czekaja-na-pieniadze-z-ppk.html

Aż by się chciało dodać "Na Twoje środki". Aha, bo pamiętajcie, że choć spiritus movens całej imprezy to Paweł Borys, to pani Teresa była tak miła, że daje swoją twarz PPK i formalnie PPK to projekt ministra finansów, bo do tej pory szef PFR nie ma niestety inicjatywy ustawodawczej. Cóż, może kiedyś to się zmieni, na razie pan Paweł musi się dogadywać, a może po prostu zleca pani Czerwińskiej co ma wpisywać w projekt? Ciekawe jak to rozwiązują od strony technicznej!

W każdym powinniście brać udział w PPK, bo Wasza kasa jest potrzebna. To nic, że najpierw Wam zabierzemy w podatkach 250zł+, żeby później Wam je oddać i przekonać do partycypacji w PPK. Bez tego programu nikt przecież nie chce oszczędzać. Tzn, chce, bo przykładowo depozyty gospodarstw domowych w 2017r. wzrosły o 10,5 mld:
https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/nbp-depozyty-ogolem-wzrosly-o-4-3-m-m-,129,0,2396801.html

ale to nie jest po myśli pan Borysa. Oni wiedzą lepiej, co zrobić z Waszą kasą. A więc na giełdę z nią! O tym za chwilę. Należy się za to pochylić nad faktem, że pani minister też wierzy w ten wzrost oszczędności. Nie bierze pod uwagę wzrostu podatku (na te dopłaty i koszty sytemu) i wypychania oszczędności prywatnych. No cóż, zobaczymy! Może wyjdzie tak, jak ze wzrostem dzietności z 500+!


A teraz jedziemy z grubszej rury, bo premier Morawiecki też już nagania:
https://biznes.interia.pl/raport/PPK/news/mateusz-morawiecki-ppk-zabezpiecza-godne-emerytury,2598702,8656
A Paweł Borys to jego prawa ręka, więc to się nie może nie udać!
"PPK zabezpieczą przystępującym do niego osobom godne emerytury." - powiedział premier.
Ale nie dodał, że tylko przez 10 lat. Jak będziesz miał 75 i potrzebował więcej wsparcia niż przy 65 to sorry. Przyzwyczaiłeś się, że masz co miesiąc więcej kasy? No i nic! Na co drążyć temat? Pawła i Matiego już wtedy nie będzie. Będziesz sam ze swoimi problemami. Ich słowa to będzie mglista przeszłość.

A już teraz trzeba kasę szykować na projekty spółek z WIG20 - będzie to 25-30 CAŁOŚCI ŚRODKÓW. No to trochę będzie. Ale chwila, czy te spółki będą robić emisję akcji? Bo nie wiem, czy wiecie, ale bez nowych emisji, to kasa tylko będzie służyła do pompowania wyceny, a to nie rodzi w zasadzie nowych inwestycji (tak bezpośrednio). A w ogóle to na jakie projekty są potrzebe środki? Może te energetyczne jak np. nowy blok w Ostrołęce? Podobno nierentowny od początku:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/PGE-zachorowalo-na-Ostroleke-Kurs-w-dol-7635818.html

No, Panowie! Karty na stół. Co to za inwestycje, których nie chcą finansować wredni kapitaliści z rynku?

pozdrawiam

eagle_cherry

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy Prezydent podpisze PPK czy skieruje do Trybunału?

A więc stało się - na dzień przed wiemy, że Pan Prezydent Andrzej Duda  podpisze  19 listopada 2018 r. ustawę o Pracowniczych Programach Kapitałowych (dalej: PPK). Do końca mieliśmy nadzieję, że lenistwo autorów tego bloga pozostanie na wysokim poziomie, jednak będziemy musieli pisać te wszystkie przydługie posty i tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest zbędna, a nawet zła. Najpierw przedstawimy tezę i podeprzemy ją argumentami, a potem będziemy oglądać jak ta cała konstrukcja źle działa, a może nawet będziemy świadkami jej upadku. Tymczasem - rzutem na taśmę - piszemy, dlaczego Pan Prezydent, który jest prawnikiem, powinien rozważyć skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, by tam zbadali czy na pewno konstytucyjne jest: 1. że zgodnie z ustawą " Przepisów ustawy nie stosuje się do podmiotu zatrudniającego, który w dniu wejścia w życie ustawy prowadzi PPE (...)"  - art. 133. Czemu niekonstytucyjne? Bo osoby w PPE nie otrzymają dopłaty powitalnej i nie będą otrzy

Zaufanie do PPK

Wpadła mi w ręce pierwsza ankieta dotycząca zaufania do PPK: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/ppk-kto-bedzie-uczestniczyc-w-programie/4yyfv8e Czytamy w artykule, że: "41,5 proc. badanych zadeklarowało wyjście na starcie z pracowniczych planów kapitałowych (PPK) - wynika z sondażu przeprowadzonego w firmach zrzeszonych w Pracodawcach RP. 82 proc. nie chce zwiększać składki ponad wpłatę podstawową, a 77,7 proc. zadeklarowało brak zaufania do tego programu." Prawie 78% nie ufa PPK, ponad 40% deklaruje wyjście od razu. Oj, niedobrze. Jeśli te liczby są miarodajne, to bez automatycznego zapisu partycypacja wyniosłaby jakieś 10%. Nie mogę się doczekać pierwszych twardych danych. pozdrawiam eagle_cherry

Dlaczego PPK nic nie zmieni

Wszyscy ekonomiści zajmujący się systemami emerytalnymi zgadzają się co do pewnej podstawowej rzeczy. Mianowicie, że zawsze jest tak, że pokolenie aktywne zawodowe musi zmniejszyć swoją konsumpcję i przekazać część wytworzonych dóbr i usług pokoleniu nieaktywnemu zawodowo. Szeroko pojęte systemy emerytalne mogą opierać się na innych mechanizmach podziału przekierowania dóbr i usług, ale bez pokolenia pracującego nie pojawiłyby się odpowiadające sobie dwa strumienie 1. dóbr i usług, które zostały wyprodukowane - strona podażowa, 2. środków pieniężnych, które otrzymuje się w wyniku sprzedaży tychże dóbr i usług - strona popytowa. Przekazanie pieniędzy emerytom - niezależnie od sposobu - pozwala im wybrać sobie te dobra, które im najbardziej odpowiadają. Zmieniają w ten sposób strukturę podaży, która byłaby inna gdyby wyboru dokonywali pracujący. Wydaje się, że powyższe jest bezsprzeczne. Niegdyś przekierowanie dóbr i usług następowało w obrębie rodziny. Staruszkowie byli więc odbiera